Çelik Kasa Nedir Ne İşe Yarar

Çelik Kasa Nedir Ne İşe Yarar

İster maddi ister manevi eşyalar olsun insanlar onları korumak ve saklamak ister. Bu amaçla da pek çok önlem almaktadırlar. Bu değerli eşyalar kaybolduğu yahut çalındığı takdirde kişi zarara uğrayacaktır. İnsanların kendileri için kıymetli gördükleri eşyaları saklamaları ve korumaları için geliştirdiği bir yöntem de çelik kasa sistemleri olmuştur.

Farklı boyut ve kalitelerde üretilen çelik kasalar, değerli görülen tüm eşyaların güvenliğini sağlamaktadır. Çelik kasaların ürün yelpazeleri oldukça geniş olup maliyetleri de kaliteleri ve mahiyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu kasaların nerede kullanılacağı, kasalarda ne saklanacağı ve kasaların nereye koyulacağı önemli noktalardır. Kasanın içerisinde eğer kağıt para yahut çek- senet saklanıyorsa yangına dayanıklı kasalar alınmalıdır.

Çelik Kasa Çeşitleri

Çelik kasalar genellikle ev tipi ve ofis tipi kasalar olarak çeşitlenmektedir. Ev tipi çelik kasa denildiğinde, evde saklanan ziynet eşyalarını koruma gündeme gelir. Yine paralar söz konusu olduğu için yüksek bir koruma gerektirmektedir. Bu kasaların darbelere karşı dayanıklı olup yangına karşı da dirençli olması aranılan özelliklerdendir. Bu kasalar, klasik iki bölmeli olabileceği gibi içerisinde bir gizli bölme de bulundurabilir.

Bir diğer kasa çeşidi ise ofis tipi kasalardır. Bu kasalar çoğunlukla çalışma masalarının yakınlarında olup koruması yüksek şifrelere veya anahtarlara sahiptir. Ayrıca ofislerde dijital medya ve saklama ürünlerinin korunması için data kasalar da kullanılabilmektedir. Bu kasa çeşitlerinde de güvenlik sertifikası ve dayanıklılık aranmalıdır.

Çelik Kasa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzün önemli ihtiyaçları arasında görülen çelik kasa sistemlerinin seçimi özenle yapılmalıdır. Kaliteli bir kasa seçimi için de tek yere odaklanıp oradan satın almak yerine farklı pek çok seçenek değerlendirilmelidir. Kasa alınırken aranması gereken bir diğer özellik de güvenlik sertifikasının olup olmadığıdır. Onaylı kasaların satın alınması daha güvenli olacaktır.

Çelik kasaların seçiminde ayrıca, taşınabilir kasalardansa montajı yapılan kasalar tercih edilmelidir. Zira hırsızlara karşı sabit kasalar daha büyük bir avantaj sağlamaktadır. Seçilecek kasa, hem dış darbelere ve delinmelere hem de yangına karşı dirençli olmalıdır. Ayrıca hırsızların kolayca çözebileceği şifrelerden kaçınılmalıdır. Bunun yerine daha zor ve güvenlikli şifreleme yöntemleri kullanılmalıdır.