Site Loader

Kasa, bizim için maddi ve manevi değeri olan, para, altın, gümüş, değerli taşlardan yapılmış mücevher, çek, senet veya resmi / özel kağıt ve evraklarımızı saklamamıza yarayan bir eşya olduğu gibi aynı zamanda bir güvenlik aracıdır. Kasaların ilk üretildiği dönemlerde dış cephesinin yapımında yeterince güvenli olmayan demir saç ve hatta ahşap malzemeler kullanılmış şimdilerde ise iskele ve dış kaplama malzemesi olarak demir ve ahşabın yerine daha dayanıklı çelik ve beton kullanılmaya başlanmıştır. Çelik, demire göre daha dayanıklı bir madde olmasına rağmen dayanıklılığını artırıcı bir takım önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemlerden birisi, kullanılan çelik saçın kalınlığı ve ürünün ebatı ile bağlantılı olarak kasanın ağırlığıdır.

Çelik saç kalınlıkları kasanın dayanıklığını direk etkileyen en önemli unsurdur. 10-14 mm den başlamakta, kasa gövdesi duvar kalınlığı beton dolgu maddesi dahil edildiğinde 50 mm, kasa kapak kalınlığı ise beton dolgu maddesi dahil 180 mm ve üstüne ulaşabilmektedir. Bazı kasalara, kilit bölgesine delinmelere karşı 3 mm çelik koruyucu da ilave edilmektedir. Saç kalınlığı, dış ve iç ebatlarının büyüklüğü kasanın ağırlığını da artırmakta, bazı kasaların ağırlığı 2000 kg yakın olabilmektedir. Böylece, delinme, patlatılma ve taşınarak götürülme riskini minimuma indirmekte ve hırsızlara geçit vermemektedir.

Çelik Kasa Tipleri

Kasayı hangi amaçla ve nerede kullanacağınız seçeceğiniz kasanın büyüklüğünü belirlemenizde yol göstericidir. Kasalar, ev tipi, ofis tipi, laptop tipi ticari amaçla kullanılan, otel ve hastaneler gibi özel alanlarda kullanıma uygun farklı model ve büyüklüklerde üretilir. Kasa ebatları büyüdükçe, kullanılan malzeme miktarı da artmakta bu da kasanın fiyatını etkilemektedir. Ayrıca, kasanın yangın ve güvenlik sertifikasına sahip olması büyük kasaların değerini artırmaktadır.

Tüm bu değişkenler dikkate alındığında 150 cm yüksekliğine sahip bir çelik kasa fiyatının 7000 TL civarında olduğu, 134 cm yüksekliğinde yangın ve güvenlik sertifikalı bir kasanın ise fiyatının 10 bin TL’ye yaklaştığını görmek mümkün. Bu maliyetlerin güvenliğimiz söz konusu olduğunda çok cüzi kaldığını dikkate almak, kredi karına uygulanan vade farksız taksit seçeneklerini de unutmamak gerekir. Çelik kasa fiyatları araştırmadan daha önce bloğumuzda yazdığımız “Kasa Fiyatı Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” adlı yazımızı okumanızı öneririz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir