Güvenli Elektronik Kasa!

Güvenli Elektronik Kasa!

Toplumdaki bireylerin malzemelerini koruma gereklilikleri tarihten bugüne artarak devam etmektedir. Maddi ve manevi değeri olan eşyalarının güvenliği için birçok önlem alınmaya çalışılmaktadırlar. Üreticiler, tüm insanların eşyalarını veya paralarını saklama ve koruma ihtiyaçlarına binaen, sağlam çelik muhteviyatlı kasalar üretmişlerdir. Çeşitli kalitelerde ve boyutlarda üretilen kasalardan biri de elektronik kasa olarak bilinmektedir.

Elektronik Kasaların güvenliği

Araştırmacılara göre çelik muhteviyatlı elektronik kasa işlevine bakıldığında, kişilerin şahsi eşyalarını korumak mahiyetinde üretilmiş olup, altınlarını, paralarını, özel mektuplarını, tapularını, senetlerini, değerli eşyalarını ve benzeri aksesuarlarının güvenliğini sağlamak için kullanılan ürünlerdir. İşte burada önemli olan husus, ürün yelpazesi açık olan kasaların kalitesi ve özellikleri malzemenin maliyetine göre değişiklik göstermesidir. Birçok kasaların yangına ve ateşe karşı yalıtımlı olup, sert darbeye karşı korunaklı olduğu da kanıtlanmıştır.  Bazı elektronik kasalar 2 farklı bölümden oluşmakta veya içerisinde gizli bir bölüm ihtiva etmektedirler. Kasaların güvenlik seviyesi sertifikasına bakılarak öğrenilebilir. Elektronik kasalar gün geçtikçe popüler olmakta ve hayatın her anında bizlere yardımcı olmaktadırlar. Bunlardan bazıları;

Ev Tipi Kasalar Genellikle para, nakit döviz, mücevherat benzeri ziynet eşyalarının güvenliğinin sağlanması hususunda yüksek korunaklı olan elektronik kasalardır. Çoğunlukla yatak odası, kıyafet odası, mutfak veya yer altı kileri gibi yerlerde muhafaza edilebilen türleri mevcuttur. Fakat çoğunlukla insanlar değerli olan malzemelerini saklamak veya gizlemek için, elektronik kasalarını farklı bölümlere gömülü halde tasarlatarak bu amacı gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.

Ofis Tipi Kasalar Ofis ortamlarında veya şirket merkezlerinde kullanılan normal boyutlardan biraz daha büyük boyutlarda üretilmiş olan kasalardır. Genellikle değerli belgelerin ve önemli suretlerin saklanılması istenildiğinde korunaklı algoritmaları olan elektronik kasa tipleridir. Bunun yanında ofis ya da iş yerlerinde dijital saklama ürünlerini (DVD, harici Bellek/hard disk vb.) muhafaza ederek güven sağlanması için de kullanılmaktadırlar.

Ortak Alan Kasaları Genellikle otellerde, otogar içlerinde veya bazı kurum ya da şirketlerin bina girişlerinde eşyaları muhafaza etmek için kullanıcıların hizmetlerine sunulmuş elektronik kasalardır. Bu tarz kasalar ev tipi veya ofis tipi kasalara kıyasla daha farklı boyutlarda ve sağlamlığı daha zayıftır. Çünkü bu tarz elektronik kasaların çevrede bulunan gizli kameralar sayesinde güveninin artırıldığı değerlendirilmektedir.

Sizin kasanız hangisi?

Son olarak sizler hangi elektronik kasa seçimi yaptınız diye sorsak? Elektronik kasaların gün geçtikçe yaygınlaştığı düşünüldüğünde, zenginliğin arttığı dünya hayatında herkes elektronik kasa ihtiyacı duyarak malzemelerini koruma altına almak istemektedirler. Eskilerdeki gibi yastık altına koymak güvenli olarak kabul edilemeyebilir belki ama en azından üreticilerden yastık şeklinde elektronik kasa yapmaları beklenmektedir.