Kullandığınız Çelik Kasa Sizce güvenli mi

Kullandığınız Çelik Kasa Sizce Güvenli mi?

Ülkemizde kasa kullanımı çok yaygın değil. Son birkaç senede artmaya başladı ve bu sene de daha şimdiden oldukça fazla kasa yeni sahiplerini buldu. İnsanlar özel eşyalarının önemini artık daha iyi kavrıyor ve onların güvenliğini sağlamak için kasa kullanımı yoluna başvuruyor. Peki oradan buradan aldığınız ve belki de hak etmediği bir ücreti verdiğiniz anahtarlı veya şifreli kasanız ne kadar güvenli? Çelik kasa nasıl açılır biliyor musunuz? Veya hırsızların yöntemlerine aşina mısınız?

Kasa üreticileri son senelerde ana gövde malzemesi olarak galvanizli çelik kullanmaya özen gösteriyor. Son derece sağlam, kırılmaya ve delinmeye dirençli bir madde olması bunun en büyük sebebi. Kasa ürtimi ile ilgili sertifikaların pek çoğu da artık galvanizli çelikten üretilmemiş kasalara not verirken bir daha çekingen davranıyor.

Galvanizli çelik dayanıklı olmasına dayanıklı ama, adını sanını bilmediğiniz markaların “bu kasa galvanizli çelikten yapıldı” sözleri gerçekten doğru mu? Aldığınız adı sanı bilinmez o kasanın, herhangi bir hırsızlık vakasında aldığı ilk darbede açılmayacağının garantisini kimse verir mi? Veya hırsızlık olup bittikten sonra, o çok değer verdiğiniz aile yadigarı gitmişken, firmadan alacağınız herhangi bir tazminat miktarı yaranıza merhem olur mu?

Hırsızlar da Teknolojiden Sonuna Kadar Faydalanıyor

Şundan emin olabilirsiniz; hırsızlar da her gün çelik para kasaları nasıl açılır sorusuna cevap arıyor. Bu arayışta da teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyor. Eski filmleri hatırlarsınız, banka soygununa girip dinamitle kasaları patlatan vahşi batı kovboyları vardı. Veya ünlü banka soygunu filmlerinde oksijen kaynağı kullanılır veya kasanın kilit mekanizmasına yakın yerden matkapla bir delik açılırdı. Aslına bakarsanız bu teknolojiler hala geçerli.

Güncel güvenlik sistemleri bu yukarıda saydığım ve televizyonda çoktan gösterilmiş olan hırsızlık seçenekleri konusunda kendini güncelledi. Yukarıda bahsettiğimiz galvaizli çelik bu güncellemelerin yanızca birisi. Üç yöne kapanan sürgüler, delinmeye karşı iki veya üç katlı, araları beton veya çelikle kaplı kasa kapakları, taşınmaya karşı yere ve duvara sabitlenebilen kasalar, dışarıda kesilebildiği için kapağın içine taşınan menteşeler gibi pek çok yenilik, çelik kasa sektöründe uygulanmaya başlandı.

Elbette bu uygulamayı yalnızca adı sanı bilinmiş, büyük firmalar gerçekleştirdi. Şu an anasayfamızda da satılmakta olan Yale, Kale, Nato Safe gibi dünyaca ünlü markalar, AR-GE departmanlarında bu tip gelişmelerin üzerine koyarak hırsızlara karşı yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Hırsızlar da boş durmuyor elbette. Onlar da yeni küçük çaplı patlayıcılar, yeni delici ve kesici aparatlar, yeni kasa kaldırma teknikleri geliştiriyor. Kısaca sektörde şu an sessiz bir sava hüküm sürüyor. 

Yanlık Kasayı Kullanmak ve Hiç Kasa Kullanmamak Aynı Kapıya Çıkar

Özel eşya ve bilgi hırsızlığının internette dahi son derece yaygın olduğu malumunuz. Reel dünyada da durum pek farklı değiş. Üstelik reel dünyada kaybettiklerinizin geri dönüşü yok. Dolayısıyla güvenlik konusunda, internette güvenli bir şifre seçerek sağlayabildiğiniz emniyeti, ancak doğru çelik kasayı alarak sağlayabiliyorsunuz. Çünkü evde kötü bir çelik kasanın olması ile hiç çelik kasanın bulunmaması aynı kapıya açılıyor. Bir matkapla, oksijen kaynağıyla veya direkt yerinden kaldırılarak götürülebilen kasalar, hırsızlar için bir engel teşkil etmiyor.

Şifreli çelik kasa nasıl açılır sorusunun cevabını arayıp duran hırsızların ve hırsızlara bu cevabı vermemeye kararlı markaların ürünlerini anasayfamızda bulabilirsiniz. Yale, Kale, Nato Safe, Valberg gibi alanında bilir kişi kabul edilen markaların ürünlerini görmek, size uygun ev tipi kasa veya para kasası seçeneklerine bakmak için anasayfamızı ziyaret edin.

Yorum yapın