Güvelik İnsanın Birincil İhtiyaçlarından Biridir - Blog | Kasa.com.tr

Güvelik İnsanın Birincil İhtiyaçlarından Biridir

İnsanlık olarak ilk çağlardan günümüze olan süreçte birincil ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik girişimlerde bulunduk. Barınma ihtiyacımızı karşılama amacıyla önce mağaralara, sonra kerpiç evlere, sonra binalara sığındık. Yiyecek ihtiyacımızı karşılamak için toplayıcılık, avcılık ve çiftçilik yaptık. Güvenlik ihtiyacımızı karşılamak üzere önce silahlandık, sonra hayvanları evcilleştirdik, kamera sistemleri ve alarmlar kurduk. Ve elbette çelik kasa ürettik.

Çok geçmiş senelerde kişisellik, özel hayat ve değerli evrak/eşya kavramları bizim için yoktu. Yazının bulunmasıyla başladığı kabul edilen medeniyetin başlarında, hayati önem arz eden evraklar yalnızca yöneticiler ve onların hizmetkarları tarafından korunuyordu. Kadeş anlaşması bir kasanın içinde muhafaza edilmedi. Veya deverlerle hazine anahtarlarını taşıyacak kadar zengin olan Karun, altınlarını bir kasada tutmadı. Çünkü zaten hükmeden kendisiydi ve kendisini soymak isteyen, direkt olarak ordu tarafından yola getirilirdi.

Günümüz ise tam anlamıyla tehlikelerle dolu. Yıllar boyunca insan geliri yükseldikçe, kullanılan ziynet eşyalarının miktarı da arttı. Okuma yazma oran arttıkça, yönetimler demokratik şekillere dönmeye başladıkça, halkın içinde yetişmiş kişilerin emanetinde birçok kıymetli evrak olmaya başladı. Güvenlik amacıyla edinilen silahlar, yine güvenlik amacıyla bir yere saklanmak zorundaydı. Dolayısıyla insanlar, evlerinde ve iş yerlerinde bu tür önemli ve kıymetli eşyaları korumak amacıyla çelik kasa kullanımına yöneldi.

Doğru Çelik Kasayı Kullandığınıza Emin Misiniz?

İnsanların mücbir sebeplerle kasa kullanımını arttırması sebebiyle midir bilinmez, artık farklı kullanım amaçlarına yönelik birçok çelik kasa üretiliyor. Ev tipi kasa, hırsızlığa karşı kasa, yangından etkilenmeyen kasa, iş yeri tipi kasa, laptop tipi kasa, evrak kasası gibi pek çok seçenek, farklı teknolojik imkanlarıyla satışa sunuluyor. Tabii ki farklı farklı firmalar tarafından.

Seçenek bol olunca, kişiler de “altı üstü bir kasa” mentalitesiyle yaklaşıp bir tane kasa almakta bir beis görmüyor. Sakın böyle yapmayın! O kasalara yeri gelecek en mahrem sırlarınızı, yeri gelecek çok değerli takılarınızı koyacaksınız. Yeri gelecek çocuklarınız ulaşamasın, canları tehlikeye girmesin diye ruhsatlı silahınızı yerleştireceksiniz. Önce kullanım amacını ve bulunacağı yeri iyi seçin. Buna göre üretilmiş kasalara bakın. Son olarak da markalar arasından seçim yapın.

Ülke olarak yakinen tanıdığımız Kale, çelik kasa üretimi yapan firmalar arasında –en azından ülkemiz için- en çok tanınan firma. Senelerdir çelik kapıları, anahtarları ve ev güvenlik sistemleriyle tanıdığımız Kale, ürettiği kasalar ile de ülkemizde dünya standartlarında kasalar üretilebileceğini kanıtlıyor. Kale’nin yanında Yale, Nato Safe ve Valberg de ülkemizde satışa sunuluyor.

Hangi Kasayı Tercih Etmeliyim?

Kasa tercihi tamamen kişinin kullanım amacına bağlı olarak değişiyor. Yukarıda da söylediğim gibi, pek çok firmanın ürettiği, birbirinden farklı amaçlara hizmet eden pek çok kasa var. Örneğin, Valberg FRS 75 gibi bir kasayı ev kullanımı amacıyla alamazsınız. Zira evde son derece hantal görünür. Veya Yale Y-SS0000NFP gibi bir kasayı iş yerinde evrakları güvenle koyabileceğiniz bir kasa olarak kullanamazsınız. Çünkü bu kasanın içine sığacak boyutta bir evrak bulamazsınız. Gömme bir kasa arıyorsanız Nato Safe 2040 N-KK, dosya tipi bir kasa arıyorsanız Kale KK 2000 almanız gerekir.

Çelik kasa tercihini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, veya daha fazla seçenek arasından tercih yapmak istiyorsanız Kasa.com’u ziyaret edebilirsiniz. Kolay arayüzlü internet sitesi üzerinde satışa sundukları yüzlerce kasa hakkında ayrıntılı bilgi alabilir, ihtiyacınıza uygun olanını seçebilir, kolay ve güvenli alışveriş imkanı ile alışverişinizi yapabilir ve ücretsiz kargo seçeneğiyle evinize teslim edilmesini bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın