Geçmişi Kasadan Daha Eskiye Dayanan İnsanlar - Blog | Kasa.com.tr

Geçmişi Kasadan Daha Eskiye Dayanan İnsanlar

Ortada bir kanun varsa, bu kanunun oluşması için bir sebep olmalı. Denize kıyısı olmayan bir ülkede deniz balıkları için av yasağı kanunu koymak abes olurdu. Bunun gibi, çelik kasaların icat edilmesinin sebebi de en başında böyle bir ihtiyacın hasıl olması. Hırsızlıktan kaynaklı değerlerin ve eşyaların kaybolması, insanları böyle saklama kapları yapmaya itiyor. Güvenlik önleriminin artması hırsızlığı azaltmıyor gerçi. Hırsızlar çelik kasa hırsızları olarak şekil değiştiriyor.

Çelik kasa soygunculuğu, aksiyon filmlerindeki banka soyma sahnelerine aşağı yukarı benzemektedir. O filmlerde sahip olduğumuz teknolojinin ötesinde malzemeler kullanılsa da, mantık hemen hemen aynıdır. Kilidi açmayı dene, açamazsan kırmayı dene, kırılmazsa taşımayı dene, taşınmazsa patlat gitsin. Son seçeneğe ev kullanıcılarında pek fazla rastlamıyoruz. Fakat şirketlerde bu seçenek de göz ardı edilmiyor.

Kısaca hırsızlar ellerinden gelen tüm gayreti göstererek, sizin emek vererek kazandığınız paranızı, aile yadigarı kolyenizi, evinizin tapusunu veya şirketinizin hisse senetlerini, bonoları, sözleşmeleri, çekleri, senetleri, yani kısaca alabilecekleri ve değerli olduğunu düşündükleri her şeyi almaya çalışıyor. Bu da elbette sizi güvenlik önlemlerinizi arttırma yoluna sürüklüyor. Hırsızların yaptıklarını öğrendiğinizde, yüksek güvenlikli kasa kullanmanın ne kadar elzem olduğunu anlayacaksınız.

Kasa Soygunculuğu Kasanın Güvenliğine Göre Şekillenir

Günümüzde ev kullanımı için dahi inanılmaz güvenlikli kasalar üretiliyor. Teknoloji geliştikçe kasaları açmanın yeni yöntemlerini keşfeden çelik kasa hırsızları, kasa üreten şirketleri daha güvenlikli kasalar üretme yoluna itiyor. Yeni kilit teknolojileri, kullanılan malzemelerin daha kuvvetli olması, menteşe sistemlerinin otomatik tuzaklara bağlanması, kapak ve yan yüzeylerde delinmeye karşı ekstra önlemler gibi, sürekli gelişen teknolojilerle hırsızların durdurulması amaçlanıyor.

Çelik kasa hırsızları genelde, soygun yapacakları yeri önceden gözlemler. İnsanların davranış şekillerini, kasa ile rahat rahat uğraşabileceği saat aralıklarını belirler. Eğer kasayı tanıyorsa işi kolaydır, yapması gerekene uygun aletlerle girer ve kasayı açar. Eğer kasayı tanımıyorsa, gerekli olabilecek tüm aletleri yanında götürür.

Bu hırsızların ilk denemesi elbette kilit ile olur. Son zamanlarda yapılan dijital ve anahtarlı karışık sistemler, kilidin kırılması meselesini kökünden halletti denebilir. Eğer kilit kırılmazsa, kapaktan matkap gibi delici bir aletle kilit mekanizmasına ulaşılmaya çalışılıyor. Yeni kasalarda, delinme karşıtı ekstra önlemler ve direkt polis merkezine yapılan imdat çağrısı sistemleri bulunuyor. Eğer bu iki yöntem tehlikeli görünüyorsa, hırsızlar kasayı götürmenin bir yolunu arıyor. Tabii ki yeni nesil kasaların kasıtlı olarak ağır yapılması ve olduğu yere sabitlenebilmesi, bu olasılığı da ortadan kaldırıyor.

Doğru Kasayı Almak İçin Tereddüt Etmeyin

Anasayfamız üzerinden de görebileceğiniz gibi, çeşitli amaçlara hizmet eden yüzlerce kasa modeli bulunuyor. Siz de değerli eşyalarınızı çelik kasa hırsızları ve yangın gibi felaketlerden korumak için çelik kasa modellerimizden birini seçebilirsiniz.

Yorum yapın