Ev tipi Dolap içi Çelik Kasa

Eve Çelik Kasa Almak Gerekli mi?

Her ne kadar bankacılık ve internet bankacılığı gibi kavramlar son dönemlerde çok ilerlemiş olsa da, evde bir miktar para ve altın bulundurma fikri her zaman cazibesini korumaktadır. Bu açıdan ev tipi çelik kasaları, her dönem oldukça popüler olan bir çelik kasa türüdür.

Piyasada değişik özelliklere sahip çok çeşitli çelik kasa modelleri bulunması, eviniz için uygun bir kasa seçimi yaparken kafanızın bir miktar karışmasına neden olabilir. Bu yazımızda, işinize yarayacak doğru kasa seçimi yaparken aramanız gereken birtakım niteliklerden bahsetmek istiyoruz.

Evim İçin En İyi Kasa Hangisi?

YALE YSB 250 EB1 Ev Tipi Motorlu Sürgülü Çelik Kasa

Ev ya da ofis fark etmez. Hatta devlet daireleri, büyük şirketler, askeri ve polis merkezleri, bankalar, neresi olursa olsun bir kasanın güvenli olması mutlaka olması gereken bazı özellikler kısaca şöyle sıralanabilir:

  1. Satın almayı düşündüğünüz kasanın yangın sertifikası olup olmadığını sormayın. Doğrudan aleve ne kadar süreyle dayanabildiğini sorun. Piyasada genellikle yarım saat ile 2 saat arasında değişen kasalar bulunmaktadır. Hangisini alacağınıza karar verirken bütçenizin diğer önemli özellikleri de kapsayan bir kasa almanıza yetecek şekilde planlayabilir ve aleve dayanıklılık süresinin ne kadar olması gerektiğine karar verebilirsiniz.
  2. Çelik kasanın hırsızlığa karşı dayanıklı olduğunu gösteren birden fazla işaretten söz edilebilir. Sadece kilitli kasa istiyorum demeniz, yetmez. Kasanın kilitlenme mekanizmasının da çoklu ve karmaşık olması gerekli. Yalnızca tuşlu ya da yalnızca anahtarlı bir kasa hırsızlığa karşı dayanıklı bir kilitli kasa değildir. Tuşlu ve anahtarlı kilitleme mekanizmasının yanı sıra, dijital kilit ve hatta dijital şifresinin çok haneli ve ayarlanabilir olması, LED ekranda görünen şifreyi gizlemesi gibi özelliklerinin olması güvenlik seviyesini çok arttırır.
  3. Diğer bir nokta da kasanın fiyatı elbette. Kasanın fiyatı arttıkça kasanın güvenlik seviyesi de artar gibi düşünülebilir. Ancak yine de fiyata aldanmadan, yüksek ücretli kasaların da olmazsa olmaz birtakım temel özelliklere sahip olup olmadığı araştırılmalı.
  4. Kasaya yerleştirmeyi düşündüğünüz eşyaların hacmini belirleyin ve ileride ilave yapma ihtimaline karşı boş alan kalacak şekilde alan hesaplaması yapın. Böylece ne kadar büyüklükte bir kasaya sahip olmanız gerektiği kafanızda belirecektir. Her ne kadar küçük kasaları gizlemek daha kolay olsa da, çok küçük bir kasa çoklu kullanım için işlevsel olmayabilir. Orta büyüklükte bir kasa hem kolay gizlenebilirken, hem de çok sayıda eşyayı içine alabilir. Daha fazla malzemeyi güvenliğe almak istiyorsanız ve yeriniz de varsa, daha büyük kasaları incelemelisiniz.

Son Söz:

Kilitli kasa ihtiyacı olan tüm bu durumlar için mutlaka yeniden vurgulamamız gereken bir başlık ise kilidin türüdür. En iyi kasalarda kilit mekanizması mutlaka farklı kilitlerin ve şifreleme mekanizmalarının kombinasyonu şeklinde bulunur. Yani, hem anahtarlı, hem dijital şifreli hem çevirmeli kilitlerin bir arada olduğu kasalar en güçlü güvenlik düzeyini verir.

Yorum yapın