Çelik Kasa Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çelik Kasa Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir çelik kasa alırken öncelikli olarak şu soruları kendinize sormalısınız; ne kadar saklama alanına ihtiyacım var ve ne saklayacağım? Kabaca ne kadar saklama alanına ihtiyacınız olduğunu görmek için, çelik kasa içerisinde muhafaza etmek istediğiniz eşyaları bir araya getirip genel hacimlerini hesaplayabilirsiniz.

Evinize almayı düşündüğünüz küçük çelik kasa ile belli bir miktar mücevher ya da para ve çeşitli önemli belgeleri rahatlıkla saklayabilirsiniz. Küçük çelik kasa modellerinde boyut itibariyle bütçenizde tasarruf edeceğiniz için, kasanızın yangın sertifikasının üst güvenlik grubundan olmasına ve aleve dayanıklılığının uzun saatler sürmesine dikkat ederek bir kasa tercih edebilirsiniz.

Küçük Çelik Kasa Modellerinde Aranan Özellikler Nelerdir?

Bu özelliklere sahip birkaç küçük çelik kasa modeline göz atalım dilerseniz. İlk olarak Valberg FRS 32 elektronik şifreli kasadan bahsedebiliriz. Kıymetli eşyaları yangın tehlikesine karşı korumak için tasarlanmıştır. Isı geçirmez beton dolguya sahiptir. 6 haneli elektronik şifre ile kilitlenir.

Diğer bir örnek Valberg Garant 46 elektronik şifreli yangın ve güvenlik sertifikalı kasadır. 1000 derece ısıya 1 saat dayanıklılık gösterir. Çelik ve beton gövdeye sahiptir. Kilit kısmı takviye çelik ile güçlendirilmiştir.

Yanmaz özellikler taşımasa da, ev ve tipi kullanımlarda etkili çözümler sunan diğer bir küçük çelik kasa modeli ise Yale LCD ekranlı küçük boy kasadır. 1 kullanıcı ve 1 yönetici şifresi atama özelliği bulunmaktadır. Her türlü yüzeye sabitlenebilir. İç yüzeyi yumuşak malzeme ile kaplıdır.  4-8 haneli şifre ayarlama özelliği vardır.ü

Küçük çelik kasa modellerine vereceğimiz son örnek ise Kale dijital şifreli laptop tip kasadır. Acil durumlarda açma ihtiyacına karşı elektronik şifrenin yanı sıra, anahtarla açma imkanı bulunur. Pili bittiğinde dışardan enerji kaynağı yardımıyla enerji verilerek açılabilir. Dahili darbe sensörü alarmı ile hırsızlığa karşı ekstra caydırıcılık sağlar.

Burada bahsettiğimiz küçük çelik kasa örneklerinde temel olarak ortaya çıkan özellik yangın sertifikası olup olmama durumudur. Kasanızın yanmazlık özelliğine sahip olup olmaması gerektiğine karar verirken, genellikle bütçenizi göz önünde bulundurursunuz. Ancak olası bir yangın durumunda yaşayacağınız maliyet kaybını düşündüğünüzde, en azından yangın esnasında size zaman kazandıracak kadar aleve dayanıklı bir kasa tercih etmenin daha az maliyetli olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca küçük çelik kasa içerisinde CD, DVD, fotoğraf ve video arşivlerinin olduğu harici bellekler, elektronik veriler ve laptop gibi ısıya maruz kaldığında bozulabilecek nitelikteki eşyaların da saklanabileceği göz önünde bulundurulduğunda, yangın sertifikalı bir çelik kasanın daha da önem kazandığını söyleyebiliriz.

Küçük çelik kasa modellerine göz atarken, her şifre ve kilit tipinin de farklı avantaj ve dezavantajları olduğunu göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Ucuz modellerde tuş takımları aradığınız kaliteye sahip olmayabilir. Bu nedenle güçlü kilit sistemlerinden şaşmamanız önerilir.

Yorum yapın