YALE YFM 420/FG2 Dijital çelik kasa

Dijital veri Devrimine Çelik Kasa Desteği

Çelik kasa modelleri arasında son dönemlerde en çok ön plana çıkan bir model de laptop tipi kasalar ve dijital veri kasalarıdır. Günümüzün teknoloji dünyasının giderek daha fazla önem kazanan sorunlarından biri de kişisel, kurumsal, resmi veya gayrı resmi çeşitli dijital verilerin saklanması nasıl sağlanmalı? Çeşitli bulut ortamlarında yedeklenmesini çözüm olarak görebilirsiniz. Elbette bu önemli bir çözüm ve mutlaka önerilir.

Ancak yeterli midir? Çeşitli sosyal medya hesaplarında veya birtakım markaların sunduğu bulut hizmetleriyle saklamak belli bir boyuta ücretsiz olarak sağlanabiliyor. Ancak verilerimiz bu bulutlara ücretsiz olarak daha ne kadar sığabilir. Verilerimiz gün geçtikçe artıyor. Saklamak istediğimiz dijital fotoğraflar, videolar, sayısal kayıtlar, numaralar, tezler, bilimsel araştırmalar, raporlar, ticari veriler ve hatta e-devlet arşivleri her geçen gün çoğalıyor. Çözüm olarak bu verilerin satın alınan ekstra veri bulutlarında depolanması düşünülebilir. Ancak veri bulutu satın almak, giderek artan bir maliyet gerektiriyor ve bu maliyetin düzenli olarak ödenmesi zorunluluğunu getiriyor.

Bu noktada eski ve başarılı bir çözüm olarak çelik kasa modelleri arasından tercih yapmak yine ön plana çıkmakta. Çelik kasa modellerinin sağlam ve dayanıklı oluşu,  istenen malzemeyi dilediğiniz müddetçe koruyabilme özelliği, kadar, kurumsal ve hatta e-devlet verilerinin saklanması ve güvenli bir arşiv oluşturulması mümkün olacaktır. Böylelikle dijital verilerin her hangi bir şekilde sanal ortamdan silinmesi veya bulunamaması ihtimaline karşı hem verilerin gerçek ortamda korunması hem de yangın, su baskını veya hırsızlık gibi olumsuzluklardan etkilenmemesi sağlanabilir.  Özellikle dijital ortamdaki mali ve sayısal verilerin, en az el altındaki önemli evraklar kadar güvenle korunması gerekmektedir.

Dijital Veri Deposu Olarak Çelik Kasa Modeli Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Dijital verilerin çelik kasada uzun süreli bir saklanabilmesi için, bu tür dijital verilerin depolandığı harici bellek veya usb bellek gibi malzemelerin ortamdaki nemden de korunması ve özel bir ortamda tutulması gerekmektedir. Çelik kasa modellerinin ısı ve neme dayanıklılığı dijital verilerin saklanması için gereken bu özel ortamın oluşmasına neden olmakta.  Sonuç itibariyle dijital veri saklayan bellek depoları ısı ve nem hassasiyeti yüksek olan araçlar. Yangın sırasında sıcaklığın artması ya da ortamdaki nemin yüksek olması ve hatta belki kısa süreli bile olsa, suya maruz kalması, açık ortamdaki dijital verilerinizin kaybolmasına ya da bozulmasına neden olabilir. Çelik kasa içerisindeki dijital veri depoları ise, ortamın sıcaklığının ya da nem düzeyinin artmasından etkilenmeyecek ve içeriğindeki verinin sağlıklı bir şekilde bozulmadan kalmasını sağlayacaktır.

Veri depolamak için kullanacağınız çelik kasaların su, yangın, soygun ve darbeye alma ihtimallerinin tümüne karşı dayanıklı olmasına dikkat etmeniz önerilir. Böylece dijital verilerin bilinçli bir şekilde korunduğundan emin olursunuz.

Yorum yapın