Sertifikalı Çelik Kasa Modelleri

Sertifikalı Çelik Kasa Modelleri

Kıymetli evraklar, değerli eşyalar, nakit paralar, mücevherleri ve daha farklı ürünleri saklamak için çelik kasalar alınır. Çelik kasalar mobilya ile uyum sağlar. Evin veya kurumun istenilen yerine monte edilebilme özelliğine sahiptir. Tercihe göre farklı ebatları bulunur. Çelik kasa almadaki amaç değerli eşyaları koruma altına almaktır. Bundan dolayı sertifikalı çelik kasa modelleri daha bir değer kazanmaktadır.

Çelik kasa alınırken UL, ECBS, SP ve TSE gibi yerel ve uluslar arası güvenlik sertifikalarının olup olmadığına bakılmalıdır. Bu sertifikalar dünya çapındaki güvenlik kriterlerine ve standartlarına uygun olduğunu gösterir. Çelik kasanın güvenlik seviyesinin maksimum seviyede olduğunu ise EN 1143-1 sertifikası göstermektedir. Güvenlik sertifikaları kadar kasanın montajının yere veya duvara doğru yapılması da güvenliği artıran bir unsurdur.

Sertifikalı Çelik Kasanın Güvenliği

İnsanın hayatta başına her şey gelebilir. Evde yokken elektrik kontağından veya farklı sebeplerden dolayı yangın çıkabilir. Yangında kasanın ateşe karşı dayanıklı olması çok büyük önem taşır. Sertifikalı çelik kasa konusunda yangın sertifikasına dikkat edilmelidir. Yılların birikiminin bir yangınla küle dönmemesi için yangın sertifikası olan modeller tercih edilmelidir. Kasaların güvenliği sahibini rahat ettirecek seviyede olmalıdır.

Yerine monte edilirken kullanılan dolgu malzemesi kasanın sökülmesini veya sökülememesini belirler. Kasanın cidarlarında kullanılan malzemenin yanı sıra çeliğinin kalınlığı, dolgu sacının kalınlığı güvenliği artırmaktadır. Kilit insana güvenliği hatırlatır. Kasalar için de durum aynıdır. Kasalarda elektronik şifreli, mekanik şifreli, anahtarlı kilitler bulunur. Kasanın güvenliğini artırmak için iki kilit kullanmak daha uygundur.

Kasa Alırken Güvenlik Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde maalesef ki her şeyin kopyası yapılabiliyor. Kasa anahtarlarının bazıları da kopyalanabilir. Sertifikalı çelik kasa çeşitleri incelenirken anahtarlarının kopyasının çıkarılması zor olanlardan tercih edilmelidir. Hırsızların bazıları el aletlerini kullanarak kasaları açmaya çalıştıklarından birden fazla kilit sistemi olan ürünler daha emniyetlidir. Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kasanın gövdesinin ve kapağının güçlendirilmiş çelikten olması ve kapak ve gövdesinin tamamen beton olması gerekir.
  • Güvenlik Sertifikalı elektronik şifre panelli olmalıdır.
  • Hırsızlar tarafından kesilmemesi ve delinmemesi için belli testlere tabii tutularak güvenlik sertifikasını almış olmalıdır.
  • Kasa içerisinde montaj delikleri bulunmalıdır.
  • Ateşin yüksek ısısına dayanıklı yangın sertifikalı kasalar tercih edilmelidir.